Komunikat. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. ×

Grupa Balex - Odpowiedzialność społeczna - Bliza

Bliza-Balex Metal – taką nazwę nosi radiojachtklub Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Wejherowie, którego sponsorem strategicznym od kwietnia 1999 roku jest spółka z o.o. Balex Metal. Jesienią 2001 roku klub obchodził 50-lecie istnienia.Od 40 lat jego członkowie uczestniczą w zawodach modeli pływających – pierwotnie równolegle żaglowych i redukcyjnych o napędzie mechanicznym, aby od końca lat siedemdziesiątych specjalizować się wyłącznie w konstruowaniu miniaturowych jachtów żaglowych sterowanych radiem oraz uprawianiu sportowego radiojachtingu.

Co roku 20-25 adeptów, podzielonych na dwie grupy wiekowe, odbywa systematyczne zajęcia w pracowni. Spośród najpracowitszych rekrutowani są uczestnicy przygotowujący się do udziału w regatach, którzy następnie zasilają grupę klubową, liczącą około 12 członków. Dzięki gronu darczyńców, którymi oprócz sponsora strategicznego są byli wieloletni uczestnicy modelarni, klub jest w stanie zaspokoić wszystkie potrzeby materiałowe adeptów, a zawodników wyposażyć w akcesoria niezbędne do uprawiania sportowego radiojachtingu.

Poczynając od 1964 roku wychowankowie Bliza-Balex Metal zdobyli łącznie 204 medale w mistrzostwach Polski(w tym 80 złotych) oraz 10 medali(3 złote, 1 srebrny, 6 brązowych) w mistrzostwach świata jachtów żaglowych sterowanych radiem, w której to dyscyplinie od 1997 roku nie mają sobie równych w kraju. Zdobycze medalowe były udziałem 45 wychowanków. 27 z nich dostąpiło zaszczytu wystąpienia w składzie oficjalnych reprezentacji Polski, z czego 16 w mistrzostwach Europy i świata. Do najbardziej utytułowanych zawodników należy Julian Damaszk, który od 1982 roku wywalczył 15 tytułów mistrza Polski oraz 22 tytuły I i II wicemistrza. Ponadto zdobył 2 tytuły mistrza świata, 1 tytuł I wicemistrza i 2 tytuły II wicemistrza świata w kategorii jachtów sterowanych radiem. Wielokrotnymi medalistami mistrzostw Polski w tej dyscyplinie bli również: Janusz Laskowski (18 medali), Mieczysław Muller (16), Piotr Pawłowicz (7), a z najmłodszego pokolenia juniorzy – Tomasz Kukowski(zdobywca 5 medali w mistrzostwach Polski oraz złotego i brązowego w mistrzostwach świata). W kategorii jachtów żaglowych pływających swobodnie 12-krotnym medalistą mistrzostw Polski był Marek Gorlikowski, natomiast modeli redukcyjnych statków i okrętów o napędzie mechanicznym – Andrzej Mucha (zdobywca 12 medali) i Zbigniew Bulczak (9 medali).

W uprawianej dziedzinie Bliza-Balex Metal była inicjatorem szeregu pionierskich w skali kraju poczynań organizacyjnych. Między innymi pod koniec lat sześćdziesiątych – jeszcze jako modelarnia Ogniska Pracy Pozaszkolnej – założył 6 modelarni o podobnym profilu działania w byłym powiecie wejherowskim, dla których następnie przez szereg lat organizował powiatowe zawody modeli żaglowych. Od 1990 roku klub jest organizatorem najstarszej w Polsce imprezy cyklicznej – rozgrywanych co roku w ostatni weekend września, na malowniczym jeziorze Zawiat w Bieszkowicach koło Wejherowa, zawodów pod nazwą „regaty zakończenia sezonu” o Puchar Przechodni Wójta Gminy Wejherowo. Tamże, od 1994 roku pod koniec maja, przeprowadza się ogólnopolskie regaty o puchary Prezydenta Miasta Wejherowa, ponadto od 1996 roku przemiennie w ramach jednej z tych imprez – w klasie F5-M Memoriał Wacława Moske, przedwcześnie zmarłego długoletniego członka Blizy-Balex Metal.

 
created by Pixlab.pl